Golfová výbava

Golfová výbava zahrnuje především golfový bag, hole, které dělíme na driver, tzv. železa, hybridy a puttery. Nedílnou součástí výbavy jsou golfové míčky a řada dalších drobností, bez nichž by golf nebyl golfem.

Podívejme se základní typy....

GOLFOVÉ MÍČKY - technologie míčků je velice složitá a pro výsledek hry i velice důležitá. Obecně se míčky dělí podle počtu "vrstev", které je tvoří na dvojvrstvé, třívrstvé, čtyřvrstvé atd. Základní pravidlo zní: "Čím více vrstev, tím je míček vhodnější pro lepší hráče".

Často od hráčů můžeme slýchat, že "TO LÍTÁ" nebo, že "TO NELÍTÁ". Důvodem mohou být právě dobře či chybně zvolené míče. Co se skrývá uvnitř nejznámnějších z nich?

 

DRIVERY - golfové hole, kterými se uvádí míč do hry z tee, ale také hůl, na kterou má každý začátečník čas, ale kterou každý začínající nejvíce chce.

Driver je nejdelší hůl v golfovém bagu a vzhledem ke své délce je i nejtěžší ke zvládnutí. V současné době však výrobci přichází s variabilitou možných nastavení holí tak, aby se co nejvíce odstraňovaly nedostatečnosti ve švihu jednotlivých hráčů. Můžeme tak změnou těžiště nebo vyvážení driveru v omezené míře kompenzovat chyby a korigovat let odehraného míče.

Pro ženy a dívky je však důležitá nejen konstrukce driveru, ale i to, že je možné jej pořídit v různých povrchových úpravách a barvách. Lze tak zajistit nejen korektní let míče, ale je možné s ním i dobře vypadat...

Drivery

 

FAIRWAY WOOD´S - fervejová dřeva jsou hole, které slouží k provádění dlouhých ran. Laicky řečeno "...vypadají jako zmenšený driver..." a jsou o málo lehčí na zvládnutí. Na trhu existuje nepřeberné množství těchto holí, které jsou označeny většinou čísly nebo, v některých případech hodnotou sklonu odrazové plochy, udávanou ve stupních. Nejčastěji používanými holemi jsou čísla 3 a 5, která reprezentují loft 15 resp. 19°. Výjimkou však nejsou ani čísla 7 (21°) nebo 9 (24°), která bývají většinou ve výbavě dámských bagů.

Fairway woods

HYBRID - hybridní hole jsou pomyslným přechodem mezi "dřevy" a standardními "železy". Značení je obdobné jako u fervejových dřev, kde číslo označují "sklon" hole a tak předurčují délku rány - např. 2 (18°), 3 (21°), 4 (24°),...., 8 (38°) a 9 (42°).

Jedná se o poměrně mladé hole, které se ve výbavě amatérských i profesionálních golfistů začaly v masovém měřítku objevovat až v posledních letech. Je pravdou, že vhodně zvolený hybrid může každému z golfistů ušetřit spoustu námahy a nervů.

Hybrid

IRONS - železa jsou golfové hole, bez nichž se žádný hráč neobejde. Golfové sety většinou obsahují základní železa s čísly 5, 6, 7, 8 a 9 na grafitových nebo ocelových shaftech. Základní sadu holí je možné dále rozšiřovat o doplňující hole např. čísla 4, 3, 2. Je však potřeba mít na paměti, že každý hráč může mít podle pravidel pouze 14 holí (vč. putteru, driveru, fervejových dřev, hybridů ad.) a tak moc prostoru pro nakupování dalších a dalších holí nezbývá.

Irons

 

WEDGE - jedná se o speciální druhy želez,které slouží k provádění krátkých ran, pro hru z pískových překážek, k příhrám na green či k provádění ran z vysoké trávy či jiných obtížných pozic. Na rozdíl od ostatních želez jsou většinou značeny hodnotou loftu hole ve stupních např. 64°, 60°, 56° atd. nebo písmeny LW, SW či PW. U těchto holí je kromě sklonu (loftu) ještě velmi důležitý údaj o odklonu od podložky (bouce), který předurčuje její další použití - vysoký bounce do pískových překážek, nízký pro hru kole greenů atd.

wedgeGuide 03

 

PUTTER - hůl určená pro hru na greenech. V nabídce renomovaných výrobců existuje takové množství produktů, že si každý hráč musí vyzkoušet a vybrat takovou, která mu nejlépe padne do ruky a se kterou si bude na greenech věřit.

 Putters

 

RESQUE - v obchodech s golfovým vybavením je možné se setkat i s holí označenou jako resque. Tato "záchranná" hůl je atlernativou hybridní hole a je uzpůsobena pro s vyšší trávy či z jiných složitých pozic tak, aby bylo současně dosaženo i přiměřené vzdálenosti úderu.

 

BAGY - nekonečné množství tvarů, kapes, barev, velikostí, určení, materiálů, pevností, váhy, ceny i dalších parametrů, to vše jsou golfové bagy. Každý hráč si zcela jistě vybere podle svých preferencí takový, který mu bude nejvíce vyhovovat.

Bags